pondelok 18. decembra 2017

Prírodný peeling | Soľný alebo cukrový?

Blogmas 2017 ✳ Deň 18.


Niet pochýb o tom, že peeling je skvelá metóda na rozžiarenie a vyhladenie našej pokožky. Tiež je logické, že tou najlepšou voľbou je 100% prírodný peeling s obsahom bohato hydratujúcich olejčekov ;), než nejaká chemická bombička so silikónmi, zbytočnými plnidlami a konzervačnými látkami. Otázka však znie, je lepší cukrový alebo soľný peeling?

Photo by Mira Bozhko

Peeling je vo všeobecnosti výborná metóda, ktorá pleť zbaví odumretých kožných buniek aj nečistôt a umožňuje jej tak lepšie dýchať. Príjemný estetický efekt je ten, že naša pokožka po ich použití ostane nádherne hladká a hebká.

Prírodné alebo bio peelingy, ktoré som doposiaľ malá tú česť vyskúšať na vlastnej koži :), boli buď na báze cukru alebo soli. Všimla som si však, že sa používajú aj rôzne jadierka či semienka plodov, jahodové, malinové, rozomleté marhuľové kôstky, či mletá káva, ovsené vločky a podobne.

Soľný peeling
Hrubozrnná soľ, používaná v peelingoch, sa pri kontakte s horúcou vodou rozpúšťa oproti cukru pomalšie. Môžete sa preto pri ňom oddávať vaším domácim spa procedúram pomalšie a dlhšie :). Nevýhodou soli je, že pokožku pri dlhodobom používaní môže vysušovať, zvlášť tú suchú a popraskanú. Ale to hovorím o samotnej soli ako takej. V zložení celého produktu to perfektne vedia vyvážiť a niekoľkonásobne prebiť hutné výživné oleje a maslá. Soľ má ešte oproti cukru výhodu, že obsahuje stopové minerálne prvky, ktoré napomáhajú lepšej cirkulácii krvi a relaxácii svalov. Soľ je tiež funkčný prírodný konzervant. Za nevýhodu soľného peelingu ešte považujem štípanie v otvorených drobných rankách (napr. po holení).

Cukrový peeling
Cukor, naopak, vôbec neštípe ani nevysušuje, dokonca sa v niektorých článkoch udávajú jeho hydratačné a zvláčňujúce vlastnosti. Cukrový peeling je vhodnejší pre suchú a citlivú pleť, pretože kúsky cukru sú menej abrazívne, teda menej drsnejšie. Jeho nevýhoda spočíva v tom, že s ním v kombinácii s teplou vodou musíte pracovať rýchlejšie.

Ste silný alergik na rôzne prírodné oleje či chémiu? Z vlastnej skúsenosti odporúčam vyskúšať tzv. suchý peeling celého tela! Okrem toho, že odstráni odumreté bunky, stimuluje lymfatický systém a podporuje krvný obeh, posilňuje imunitný systém. No na druhej strane, pokožku nevyživí, takže každá metóda má svoje plusy aj mínusy. Pre každého je ideálne niečo iné, pre mňa napríklad ich kombinácia :).

V ponukách našich eshopov sa mi zdajú soľné peelingy v jasnej prevahe, ale našla som aj niekoľko cukrových.

Tak napríklad slovenská Soaphoria ponúka veľký výber soľných peelingov, krásne zabalených v skle, niektoré aj s himalájskou soľou:


Známy český výrobca prírodnej kozmetiky, Saloos, takisto vsadil na telové peelingy na báze soli:Ak chcete staviť na kvalitný peeling na báze cukru, odporúčam tie od JOIK. Testovala som ich peeling s grapefruitom a mandarínkou a bol úžasný :)


Luxusné, cukrové a nádherne voňajúce peelingy má v ponuke napríklad aj 100% Pure:


No a vcelku mladá slovenská značka Savon vám dáva na výber, pretože u nich nájdete jednak kokosový cukrový peeling s kofeínom, ale tiež soľný detoxikačný, alebo soľný s levanduľou:Ktorý z nich preferujete?

✳✳✳

Podobné príspevky na blogu:
JOIK | Telový peeling s grapefruitom a mandarínkou
Suchý peeling
Peelingové mätové mydlo | Mylo
Kávové peelingové mydlo | Musk

1 komentár:

  1. Zaujímavý článok. Nikdy som nad tým nepremýšľala či je v mojom pílingu cukor alebo soľ :-). Skúšala som len soaphoriu a salos čo sú pozerám že soľné. Nuž asi by to stálo zato skúsiť aj niejaký s cukrom :-)))

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...