About

29.08.2017

Ahojte moje milé čitateľky,

rozhodla som sa urobiť malý update tohto popisu, ktorý nakoniec vyšiel ako celkom dlhý úvodný príspevok :). Blog o prírodnej kozmetike píšem od roku 2014 a nájdete tu moje úplne prvotiny, články nad ktorými sa teraz už neraz aj pousmejem. Mazať ich nemám v pláne, veď je to taký môj online denníček prechodu na prírodnú kozmetiku. Za tie 3 roky sa toho veľa zmenilo, jednak v starostlivosti, ktorú používam, v preferenciách zložiek produktov a tiež som nabrala mnohé ďalšie skúsenosti a vedomosti. Samoštúdium chémie po večeroch, browsovanie po zahraničných chemických databázach, zdanlivo bezvýsledné hľadania publikovaných výsledkov štúdií o toxicite látok, história kozmetiky - to všetko malo a má pre mňa určitý zmysel. Aj práve vďaka tomuto blogu som dokázala urobiť dôležité rozhodnutia v pracovnej oblasti a začať pracovať na vlastnom projekte v oblasti prírodnej kozmetiky, ktorý vám úž čoskoro predstavím :).

Keď som bola malá, chcela som byť žurnalistkou. No svetová realita je krutá a nespravodlivosť, závisť a nenávisť taká deprimujúca. Nedá sa byť poslom iba dobrých správ. Na prírodnú kozmetiku som sa rozhodla radikálne prejsť v roku 2013. Z vlastného presvedčenia. Dostala som sa k publikáciám ohľadom toxicity bežnej, masovej kozmetiky a ostala som celkom zdesená.

Na Slovensku sa téma „prírodná kozmetika“ stále príliš nerozoberá, aj keď najmä v poslednom roku vnímam v tomto smere výrazne pozitívny pohyb. Väčšina ľudí v našej malej krajinke však ešte stále považuje prívlastok „bio“ iba za nejaké šarlatánstvo. Osobne mám radšej pojem prírodná ako biokozmetika.

Bohužiaľ v tomto vôbec nepomáha ani naša legislatíva. Pretože nie je všetko zlato, čo sa ocapuje nálepkami „bio, eco, organic“. Je síce fajn, že už aj väčšie kozmetické giganty začínajú reagovať na stúpajúce povedomie o škodlivosti syntetických skrášľovadiel. No v zmysle našich zákonov úplne stačí, ak k ingredienciám pridáte jedno percento rastlinného extraktu a smelo môžete v reklame prehlásiť produkt za prírodný.

Tak ako sa zaujímate o to, čo zjete, rovnako by ste sa mali zaujímať o to, čo dávate na svoju pokožku. Vedeli ste, že si náš krvný obeh zhltne cez pleť kľudne aj 60% jeho obsahových látok? Že bežný šampón obsahuje silikóny a parabény, ktoré upchávajú póry pokožky hlavy a spôsobujú tak rýchle mastenie vlasov, aby ste ten šampón opäť čo najskôr použili? Že aj bežný šampón proti lupinám obsahuje dráždivé látky (SLS, SLES), ktoré vám tie lupiny pravdepodobne opätovne spôsobia? Že bežné krémy, ktoré nosíme celé dni a celé noci obsahujú nespočet chemických látok, ktoré pokožku naoko vyhladia a vylepšia, ale z dlhodobého hľadiska pleť iba ubijú, upchávajú póry, spôsobujú vyrážky a rýchle mastenie či naopak pleť extrémne vysúšajú a spôsobujú jej rýchlejšie starnutie? Že váš bežný rúž s vysokou pravdepodobnosťou obsahuje olovo? Že váš púder, lícenka a tiene na oči obsahujú mastenec, toxickú karcinogénnu látku? Začiatkom roka 2016 obletela svetové aj naše média správa, že súd v USA uznal vinným spoločnosť Johnsons & Johnsons, z dôvodu, že jej kozmetické výrobky zapríčinili rakovinu. Podľa verdiktu bola smrteľná choroba spôsobená používaním produktov s obsahom mastenca?

Poslanie prírodnej kozmetiky je urobiť svet zdravším a krajším. Pre začiatok by bolo fajn zboriť mýtus, že je nefunkčná, drahá a nevonia...

Tak príjemne čítanie,
            a majte biotiful day!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...