pondelok 4. decembra 2017

Stupeň škodlivosti konvenčnej kozmetiky | Databáza EWG Skin Deep

Blogmas 2017 ✳ Deň 4.


Ak čítate pravidelne môj blog, alebo stačí, že teraz tento článok :), pravdepodobne vám záleží na zložení kozmetiky, ktorú používate, a teda na vašom zdraví. V posledných rokoch vznikol obrovský trend sledovať ingrediencie u potravín, éčka, aditíva, chemické konzervanty a celkovo toho, čo si do tela dávame.


Vyrojila sa kopa odborníkov na zostavenie zdravých jedálničkov, chudnutie, cvičenie, vegánstvo a pod. Niektorí sú síce iba takzvaní odborníci, ale máme tu aj mnoho tých skutočných, čo je dobre. Bohužiaľ, o tom, čo si do tela dávame cez pokožku prostredníctvom kozmetiky sa už hovorí o dosť menej. Vždy ma strašne zaujímalo, čo všetky tie zázračné kozmetické tégliky obsahujú a prečo fungujú tak ako fungujú. Pozadie kozmetických gigantov je celkom desivé a ide ruka v ruke s farmaceutickým priemyslom, ale o tom tento článok nebude.

Ak ste sa už niekedy pokúšali rozlúštiť zloženie vášho šampónu alebo krému proti vráskam, viete aké frustrujúce to môže byť. Najmä keď to robíte po prvý krát :). V dnešnej dobe má málokto čas googliť si zložku po zložke. Musí to byť vaša záľuba, objekt štúdia alebo zamestnanie.

Preto je úžasné, že existuje projekt, akým je Skin Deep databáza neziskovej organizácie Environmental Working Group = EWG. Viac o nej sa dočítate tu. S touto databázou pracujem prakticky denne, vyhľadávam si informácie k jednotlivým zložkám kozmetiky a rovnako sú tam ohodnotené hotové kozmetické výrobky z hľadiska, nakoľko sú nášmu zdraviu škodlivé. Bohužiaľ k nej neexistuje slovenský ani český ekvivalent. Ale stačí vám byť v angličtine úplný začiatočník, aby ste si našli aspoň základnú informáciu o tom, či je váš obľúbený produkt z drogérie bezpečný. Viacerí ste sa na to pýtali, tak tu je malý návod, ako si to zistíte:

Zhruba v strede hlavnej stránky ewg.org/skindeep nájdete riadok na vpísanie hľadaného výrazu, označený je ako Search (Hľadať):


Do riadku vpíšete hľadaný produkt. Bohužiaľ musí byť po anglicky, ale zväčša ho nájdete na obale produktu. Napríklad, hľadať budeme niektoré telové mlieko od Nivea. Názov vpíšte do políčka a stlačte tlačidlo Search:


Našlo nám 22 produktov, sú na 3 stranách, medzi ktorými sa preklikávate. Napísať môžete napríklad len „Nivea“ a prehľadávať všetky ich produkty. Dajme tomu, že sme sa chceli dozvedieť čo obsahuje obľúbené spevňujúce telové mlieko Nivea s koenzýmom Q10.


Skóre škodlivosti (toxicity) má 5. Na stupnici od 0 po 10 je to stredné až vyššie riziko. V celkovom hodnotení, kde sa do úvahy berie karcinogénnosť produktu (Cancer), vývojová a reprodukčná toxicita (Developmental & reproductive toxicity), alergie a imunotoxicita (Allergies & Imunotoxicology) je riziko hodotené na škále od nízkeho (Low), cez stredné (Moderate), po vysoké (High). Slovné zhrnutie nájdeme pod týmito škálami. Toto telové mlieko ohodnotila organizácia EWG nasledovne: pri jeho pravidelnom používaní hrozí vysoké riziko narušenia endokrinného systému, podráždenie pokožky, očí alebo pľúc. Stredné riziko je spojené s toxickým účinkom na systémy orgánov. Nízke alebo malé riziko prisudzujú narúšaniu absorpčnej funkcie kože a karcinogénnemu efektu.

Scrollujte nižšie a uvidíte vypísané všetky zložky, ktoré produkt obsahuje. Pri každej zložke nájdete aj jej osobné hodnotenie, skóre škodlivosti, a na každú si môžete pre detail kliknúť.


Nejdem do hĺbky, ale napríklad toto telové mlieko v sebe ukrýva kopu parabénov, silikónov či konzervant phenoxyetanol.


Podobne si môžete poprezerať rôzne značky, konkrétne produkty, samotné zložky kozmetiky. S databázou sa dá pekne vyhrať a získate kopu cenných informácií. Tak pre zaujímavosť som vybrala L'Oreal Paris Revitalift nočný krém proti vráskam:


alebo Nivea balzam na pery čerešňa:


alebo L'Oreal Make-up Infallible Advanced Never Fail:


alebo Dove telové mlieko Cream Oil Intensive:


Ak by vás k tejto šikovnej databáze ešte niečo zaujímalo, pokojne mi píšte do komentárov.

Krásny pondelok


Mohlo by vás zaujímať:
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť I. ÚVOD
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť II. DEODORANTY A FARBY NA VLASY
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť III. LAKY NA NECHTY
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť IV. LAKY NA VLASY
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť V. ŠAMPÓNY
Ako prejsť na prírodnú kozmetiku | Časť VI. KRÉMY A OLEJE NA OPAĽOVANIE

6 komentárov:

 1. Tvoj blog čítam už dlhšie, máš tu kopec zaujímavých vecičiek a píšeš pútavo, ale čo sa mi páči najviac je fakt, že sa podrobnejšie venuješ všetkým zložkám, ktoré sa v kozmetike nachádzajú. Vysvetľuješ to veľmi jednoducho, tak, aby tomu rozumel každý �� Nie na každom blogu sa takéto veci riešia. Tento článok je úžasný a určite budem hľadať podrobnejšie informácie na spomínanej stránke. Ďakujem ��

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To ja ďakujem veľmi pekne za komentár, veľmi ma veľmi potešil :) a som rada, že písanie tohto blogu, a článkov ako je tento má zmysel a pomáha ♥

   Odstrániť
 2. Evi, perfektný článok! Hneď som si tam dala vyhľadať niekoľko produktov a väčšina obstála tak, ako som čakala... Ukladám si ju do záložiek a idem si prečítať ďalšie články.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Danielka! Som rada, že sa ti článok páčil, a ak bol nápomocný, o to viac :). Dostala som naň niekoľko feedbackov, a zväčša sú ľudia šokovaní hodnotením bežne dostupnej kozmetiky v drogérii. Tak sa teším, sa táto stránka dostáva pomaličky do povedomia aj na našom malom Slovensku.

   Odstrániť
 3. Este,ze ta tu mame Evik.mne osobne sa nechce nic hladat,spolieham sa na vas co tomu rozumiete a porozpravate nam. �� Denka*

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak toto je vyborny clanok! Velmi napomocny a posielam ho dalej.

  OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...